Themar Strona główna Szkodniki Biblioteka Promocje Szkolenia Kontakt Zamówienia i sklep
Produkty dla profesjonalnych ekip DDD
Produkty Poradniki Dokumentacja produktów
Szukaj
Nagrod i wyróźnienia
Najlepsze stoisko
Jesteśmy członkiem
wspierającym Polskiego
Stowarzyszenia Pracowników
Dezynfekcji, Dezynsekcji
i Deratyzacji Zamówienia i sklep
Alfabetyczna lista szkodników:
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S  T  U  V  W  Y  Z  Ź  Ż  
Wyszukiwanie po nazwie:

Pluskwa
(Cimex lectularius)

Pluskwa

Opis ogólny

Każdy dom może być zasiedlony przez pluskwy, a porażenie na ogół związane jest z niskim poziomem higieny. Dlatego pluskwy kojarzone są z warunkami przeludnienia, biedy i braku higieny. Dorosłe osobniki długości 5 mm, koloru czerwono-brązowego, po najedzeniu stają się purpurowe; czułki dobrze rozwinięte cztero członowe. Oczy wyraźne, czarne, pojedyncze. Stopy z pazurkami, mogą się wspinać po chropowatych powierzchniach (np. po ścianach).

Podstawowym gospodarzem jest człowiek, jednak może pasożytować także na stałocieplnych zwierzętach. Znajdowana w siedliskach człowieka na całym świecie. Dorosłe pluskwy jak i nimfy podobnie żyją przez większość czasu kryjąc się w szczelinach, a wychodząc nocą. Zwykle zaraz o zmroku żerują wysysając krew swoich żywicieli. Ich kryjówki są w pobliżu śpiących gospodarzy: w ramach łóżek i w materacach, w meblach, za boazerią, pod tapetami, wszędzie gdzie jest ciemno w czasie dnia.

Cykl rozwojowy

Po wylęgu dorosła pluskwa składa po 2-3 jaja dziennie do końca swojego życia. Jaja przyklejane są do podłoża, często w dużych ilościach. Jaja są matowe, perłowo-białe. Płodność wynosi od 150 do 345 jaj. Wylęgłe z jaj nimfy mają długość nieco ponad 1 mm i jak wszystkie kolejne stadia są podobne do dorosłych, różnią się tylko kolorem i wielkością. Młode nimfy mają bardziej bursztynowy kolor, w porównaniu do ciemno brązowych dorosłych. Szybkość rozwoju od jaja do dorosłego osobnika oraz długość życia zależą od temperatury i warunków pokarmowych. Przy częstym żerowaniu i przy normalnej temperaturze pokojowej (ok.18-­20°C) dorosłe żyją 9-18 miesięcy, rozwój jaja trwa 10-20 dni, a całkowity cykl rozwojowy 9-18 tygodni. Na ogół nimfy żerują co 10 dni, a dorosłe co tydzień.

Zwalczanie

Jeśli porażenie nastąpiło nagle, w dobrze utrzymanym domu, należy określić źródło pojawienia się pluskiew, aby dobrać właściwą metodę postępowania. Należy dokładnie sprawdzić zakres i stopień porażenia, gdyż metoda zwalczania będzie zależeć od tego, czy porażenie jest już trwałe i powszechne w całym obiekcie, czy lokalne. Zabiegi zwalczania muszą być dokładne i wykonywane w całym obiekcie. Wysoka higiena i czystość w obiekcie zapewnia możliwość likwidacji porażenia.

Dla zlikwidowania populacji pluskiew konieczny będzie dokładny zabieg chemiczny wykonany odpowiednim insektycydem. Potraktować trzeba wszystkie podejrzane miejsca: meble, dywany, łóżka, ściany, kanały wentylacyjne oraz inne meble i urządzenia znajdujące się w porażonym pomieszczeniu. Można zastosować zarówno insektycydy do oprysku, jak i do opylania, a niektórych sytuacjach zabiegi ULV. Zwalczanie pluskiew jest trudnym zabiegiem i wymaga dużego doświadczenia.